Naozaj láska končí keď začína trvalý vzťah?

Ako je to s láskou v partnerstve?

Ozaj trvá len do cca 1 roka a potom príde tvrdé vytriezvenie v podobe sklamania, rozčarovania resp. hádok, konfliktov? Oplatí sa v tejto uponáhľanej dobe plnej relativizmu, častých rozvodov vôbec ísť do pomaly starovekej inštitúcie akou je manželstvo?

Slováci sa v roku 2014 najčastejšie rozvádzali z dôvodu rozdielnosti pováh, názorov a záujmov. Tento dôvod uviedlo pri rozvode až 63 percent rozvádzajúcich sa párov. Rozvody iniciovali väčšinou ženy, ktoré návrh na rozvodové konanie podali v dvoch tretinách prípadov. Vyplýva to zo štatistickej bilancie za rok 2014, ktorú vypracoval Štatistický úrad SR.

Rozvodovosť na Slovensku mierne klesá. V roku 2014 sa rozviedlo 10.514 manželstiev, čo je medziročne o 432 rozvodov menej. Na 100 sobášov pripadlo 39 rozvodov. Najviac sa rozvádzajú ľudia v Banskobystrickom, najmenej v Prešovskom kraji.

„Priemerný vek rozvedeného manželstva bol 15 rokov, priemerný vek rozvádzajúceho sa muža bol 43 a rozvádzajúcej sa ženy 40 rokov,“ uviedla riaditeľka Odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Štatistici podľa jej slov zaznamenali zvyšujúci sa počet dlhoročných, viac ako 25 rokov trvajúcich manželstiev.“Tých sa rozviedlo 1900, čo je doteraz najviac v histórii,“ informovala Podmanická. Poukázala pritom na to, že v roku 1995 bolo takýchto párov iba 500.
„Na druhej strane klesá počet manželstiev, v ktorých sú páry spolu iba krátko. Napríklad v roku 2014 sa rozviedlo iba 68 párov, ktorých manželstvo netrvalo ani rok,“ skonštatovala Podmanická. Trend možno podľa nej vysvetliť zodpovednejším prístupom k inštitúcii manželstva, avšak takisto môže byť vysvetlením aj narastajúci počet mimomanželských spolužití – kohabitácií.

Znižuje sa aj počet rozvodov manželstiev s maloletými deťmi. „Tvorili 60 percent všetkých rozvodov, čo potvrdilo klesajúci trend z 90. rokov,“ uviedla Podmanická. Ako vysvetlila, v 90. rokoch tvorili rozvody manželstiev s maloletými deťmi až tri štvrtiny všetkých rozvodov.

Čo na to výskumy?

Výskumy opisujú U-krivku manželskej spokojnosti. Počiatočné vysoké hodnoty spokojnosti na začiatku manželstva začnú klesať ako roky manželstva pribúdajú, a to ako v prípade žien tak aj mužov.
Hladina spokojnosti sa začne opäť zvyšovať asi po 16-20 rokoch manželstva, približne v čase, keď deti opúšťajú domov( Van Praag & Ferrer-iCarbonell, 2008).

Zainah a kol. (2012). Popísali, že manželia, ktorí sú spolu v manželstve už minimálne desať rokov si pravdepodobne prešli adaptačnou fázou a teda budú zažívať menej psychologického stresu a problémov. Toto len posilňuje ich rešpekt voči sebe navzájom a bude ďalej prispievať k manželskej spokojnosti . Orathinkal a Vansteenwegen (2007) popísali obdobie asi po 30 rokoch manželstva. V tomto období klesala miera problémov v životnom a manželskom prispôsobení, na čo sa môžeme pozerať ako na indikáciu vzrastu manželskej spokojnosti.

Čo povedať na záver?

Ako naznačujú hore uvedené údaje stačí vydržať prvých 30 rokov v manželstve 🙂 resp. už sa to začne zlepšovať po 10 rokov , ale zlepšenie alebo zhoršenie nezávisí len od dĺžky vzťahu ale aj od motivácie, osobnej zrelosti, empatie, kompromisov, slobody a zodpovednosti…

Zdroje:
[1] http://www.teraz.sk/slovensko/slovaci-sa-rozvadzaju-najma-preto-/143479-clanok.html
[2] Faktory ovplyvňujúce spokojnosť partnerského spolužitia; Hana Vaníková (2013)
[3] Ďanovský Jozef, Mgr. (2015)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *